Rekonstrukce zahrady

Při cestě kolem mateřské školy v Líbeznicích nejde přehlédnout nezvyklý ruch a práce v prostorách zahrady. Ano, musíme s radostí potvrdit, rekonstruujeme. S rozšířením mateřské školy, navýšením počtu dětí a pochopitelně vlivem času, přestaly na stávající zahradě vyhovovat herní prvky, velikost pískoviště, terén. Zahrada stále více nenaplňovala trendy dnešní doby. Proto ve spolupráci pracovníků MŠ, zřizovatele a architektů vznikl velice zajímavý projekt. Ucelená kombinace herních prvků, které nebudou sloužit pouze ke hrám dětí, ale zároveň obohatí jejich znalosti v oblasti environmentální výchovy. Mezi nejdůležitější herní prvky jistě patří altán s pískovištěm, který bude celý zastíněný. Písek dětem nabízí příležitost k mnoha rozmanitým hrám, konstruktivním i didaktickým. Altán bude poskytovat úkryt před přímým sluncem. Jeho boky zároveň poslouží jako opora pro rostliny a částečně i jako prolézačka. Dalším velkým prvkem bude mlhoviště s dřevěným molem ve stylu lodě. Není však určeno jen k osvěžení v letních dnech a otužování dětí, ale záměrem je využít ho k mnoha výukovým projektům s vodní tématikou, upozornit děti na důležitost a nenahraditelnost vody. Vedle běžných herních elementů zde budou umístěny i netradiční, z nichž určitě stojí za zmínku vrbový tunel. Je to oblíbený přírodní prvek, který dětem umožňuje celou řadu her. Sloužit může jako prolézačka, skrýš i součást opičí dráhy. Na jeho proměně v průběhu roku je možné dětem ukazovat přírodní cykly. Dalším neméně zajímavým prvkem bude motýlí dům. Jedná se o jeden z nejatraktivnějších objektů pro pozorování živé přírody. Dětem umožní denní oční kontakt s  oblíbeným živočišným druhem. Hmyzí hotel nám na malém prostoru nabízí sledovat život různých druhů hmyzu. Živá zahrada počítá také s rozmístěním dalších drobných didaktických prvků pro pozorování přírody a pro bližší seznamování dětí s povětrnostními jevy - větrník a srážkoměr. Důležitou součástí projektu pro výchovu k odpovědnému přístupu k životu a přírodě představuje přírodní kompostér. Ten má názorně dokumentovat rozkladné procesy v přírodě  a zároveň ukázat, že by se co nejvíce biologického odpadu ze zahrady mělo uložit a následně využít. Výsledkem proměny by měla být hravá, inspirativní a přírodě blízká zahrada s boharou mírou biodiverzity, která nabízí členitá zákoutí pro různé typy aktivit a řadu originálních herních prvků. Pevně věříme, že nová zahrada přinese dětem mnoho šťastných chvil při hře a zároveň přirozenou formou obohatí jejich znalosti.